پارچه, دورس

پارچه دورس و ویژگی های آن

پارچه دورس

دورس در صنعت نساجی به نوع خاصی از پارچه های ضخیم گفته می شود که به صورت گردباف تولید می شود و در حقیقت پشت پارچه به صورت تارهای نخ و روی آن دارای تراکم و ضخیم است و عموما نخ های نگهدارنده پشت از پنبه و روی آنها با هر نوع نخی قابل بافت می باشد.
پارچه دورس بیشتر برای دوخت در لباس های پاییزه و زمستانه کاربرد دارد.

دو نخ و سه نخ از پراستفاده ترین پارچه های دورس در بازار هستند. برای تولید پارچه های دورس از هر نوع نخی می توان استفاده کرد ولی معمولا برای پشت این مدل از پارچه ها از نخ پنبه استفاده می شود و برای روی آنها هیچ محدودیتی در نوع نخ وجود ندارد.

علت ضخیم بودن پارچه دورس به دلیل بافت تارهای پارچه می باشد که در این مدل، نخ ها در تراکم بالا روی یکدیگر قرار گرفته اند و در نهایت ضخامت پارچه را ايجاد مي کنند.

همچنين اين پارچه بسيار شبيه به پارچه هاي گردباف مي باشد و آشکارترين تفاوت آن با ديگر پارچه هاي گردباف در تراکم بالا، تار و پود مي باشد.
جنس پارچه نیز یک حالت کرک مانند و لطیفی دارد که یک روش راحت برای شناسایی این نوع پارچه می باشد.

 

پارچه دورس و ویژگی های آن

 

انواع پارچه دورس

پارچه دورس را در سبک های مختلفی تولید می کنند که این انواع را در ادامه معرفی می کنیم:

پارچه دورس سه نخ

این نوع پارچه با بافت های ضخیم و نازک وجود دارد و همین موضوع باعث می شود تا برای هر نوع لباسی مناسب باشد. معمولا از دورس سه نخ برای تولید لباس های زمستانی استفاده می شود و همچنین برای تولید لباس های ورزشی نیز مناسب می باشد.

پارچه دورس گلکسی

از مهم ترین تفاوت های بین این نوع دورس با پارچه دورس سه نخ در نوع الیافی است که در پشت این پارچه به کار رفته است. عموما در پشت دورس سه نخ از پنبه و برای پشت پارچه دورس گلکسی از فلامنت استفاده می کنند.

این نوع پارچه دورس بیشتر در رنگ های روشن تولید می شود و از این رو برای دوخت لباس کودکان بسیار خوب می باشد و به جهت نوع الیاف متفاوت آن برای لباس های ورزشی نیز مناسب می باشد.

پارچه دورس گلکسی پشت کج راه

از اسم این نوع دورس مشخص است که بافت پشت پارچه دورس به صورت کج می باشد. این نوع دورس محبوبیت بیشتری دارد و تنوع رنگ بندی زیادی نیز دارد.

از این نوع پارچه دورس برای تولید انواع سویشرت ها و شلوارهای اسلش استفاده می شود.

 

پارچه دورس و ویژگی های آن

 

پارچه دورس پنبه لاکرا

این نوع دورس از الیاف طبیعی درست شده است و جذب رطوبت بالایی دارد. امکان آبرفتگی در آن وجود دارد و ماندگاری بالایی نیز دارد.

پارچه دورس پلی استر

این نوع دورس از پلی استر تهیه شده است و به میزان کمی پنبه در آن وجود دارد. کیفیت خوبی دارد. آبرفت ندارد ولي جذب رطوبت خوبي ندارد.

پارچه دورس ملانژ

اين نوع دورس معمولا براي دوخت لباس ورزشي زنانه استفاده مي شود و در نوع اعلا اين جنس پارچه معمولا از نخ هاي مرغوب و طبيعي استفاده مي شود.

پارچه دورس و ویژگی های آن

کاربرد پارچه دورس

استفاده از پارچه دورس برای دوخت لباس های مختلف محدودیتی ندارد ولی معمولا به دلیل بافت نرم و لطیف و همچنین ضخیمی که دارد بیشتر برای لباس های پاییزی و زمستانی کاربرد دارد و برای دوخت هودی، سوییشرت و علاوه بر اینها، برای دوخت اسلش، شلوار مردانه، لباس و گرمکن ورزشی نيز کاربرد دارد.

از ویژگی های بارز این پارچه، این است که کیفیت اولیه آن با گذشت زمان از بین نمی رود. پارچه های دورس اولیه بدون طرح و شکل و بسیار ساده با رنگ های محدودی تولید می شدند در حالی که امروزه با پیشرف صنعت نساجی پارچه های دورس علاوه بر اینکه در رنگ های متعدد و متفاوتی تولید می شوند، قابلیت چاپ طرح و شکل های مختلف را نیز دارند.

روش مراقبت و شستشو پارچه دورس

با توجه به نوع بافت رویه این پارچه و پرزهای اضافه ای که دارد، بهتر است در اولین شستشو آن را به تنهایی بشوییم تا دیگر لباس ها و پارچه ها آسیب نبینند.

همچنین اگر پارچه از جنس دورس پنبه می باشد باید حتما آن را قبل از دوخت لباس یکبار بشوییم، زیرا احتمال آبرفت پس از شستشو وجود دارد و بعد از شستشو اصلا این جنس پارچه را نباید آویزان کرد زیرا به دلیل جذب آب و سنگین شدن پارچه، احتمال کش آمدن و تغییر شکل پارچه و یا لباس وجود دارد.

هنگام شستشوی پارچه یا لباس با این جنس، حتما آن را به پشت برگردانید و در آب سرد آن را بشویید.

با اینکه پارچه دورس ماندگاری بالایی دارد اما شستن آن با دست بهتر از ماشین لباس شویی است و عمر پارچه یا لباس را بیشتر می کند.

شما جهت خريد لباس با پارچه دورس، مي توانيد به فروشگاه پوشاک پنبه پوش سري بزنيد و از لذت يک خريد اينترنتي و کيفيت خوب اجناس بهره مند شويد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپچا امنیتی (ضروری) *